چاپ        ارسال به دوست

توسط کارشناسان اداره مهندسی پالایش شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند

دستگاه پايلوت كاتاليست، براي اولين بار در كشور طراحي و ساخته شد

 

براي اولين بار در كشور، دستگاه پايلوت كاتاليست توسط کارشناسان اداره مهندسی پالایش شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند در مدت هشت ماه طراحي و ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش به نقل از روابط عمومي شركت پالايش نفت امام خميني(ره) شازند، "ساميار ذبيحي" و "امير شرفي" دو تن از كارشناسان اداره مهندسي پالايش این شركت موفق به ساخت دستگاه پايلوت ارزيابي عملكرد كاتاليست براي اولين بار در كشور با استفاده از تجهيزات مستهلك و بهره مندي از امكانات موجود شدند .

قيمت خريد این دستگاه حدود يك ميليارد تومان برآورده شده كه مهندسين اين پالايشگاه اين دستگاه را كه قادر به انجام مجموعه اي از فرايند هاي كاتاليستي مي باشد، فقط با مبلغي كمتر از 5 ميليون تومان طراحي و ساخته اند .

بومي سازي اين دستگاه ضمن بي نيازي كشور به دستگاه هاي مشابه خارجي، از نظر سوددهي نيز ساليانه ميليون ها تومان صرفه جويي اقتصادي براي شركت خواهد داشت.

از ويژگيهاي بارز اين دستگاه آلياژ بدنه آن است كه از نوع آلياژ مورد استفاده در بدنه راكتورهاي واحدهاي پالايشي اين شركت مي باشد (برخي از آزمايشها به دليل خوردگي كه در بدنه راكتور ايجاد مي كرد مهندسين را مجبور به صرف نظر از آزمايش مي کرد ليكن استفاده از اين آلياژ در بدنه دستگاه مذكور، امكان هر نوع آزمايش متناسب با راكتورها را فراهم خواهد کرد. )

از ويژگيهاي منحصر به فرد اين دستگاه که آن را به يكي از برجسته ترين پايلوت هاي كشور با قابليت انجام مجموعه اي از فرآيندهاي كاتاليستي و استخراجي تبديل کرده است، می توان به آزمايش هاي ارزيابي عملكرد انواع كاتاليست هاي موجود در پالايشگاه تا دما و فشار بالا، فرآيندهاي استخراجي فلزات سنگين از كاتاليست هاي مستعمل با استفاده از حلال هاي مناسب و انجام آزمايش هاي مورد نياز در دما و فشار بالا، آزمايش هاي steaming  با انواع حلال هاي مختلف و فشارهاي بالا و استفاده از تكنولوژي سيالات فوق بحراني نظير co2 در دماهاي بالا اشاره کرد.

از دیگر ویژگی های بارز اين دستگاه اين است كه همه آزمايش هاي فوق براي اولين بار با همين يك دستگاه انجام مي گيرد در صورتي كه دستگاه هاي مشابه خارجي، هر يك از آزمايش هاي فوق را با يك دستگاه مجزا انجام مي دهند .

 


١٠:٣٤ - سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١١٦٦٨    /    تعداد نمایش : ١٠٤٤