چاپ        ارسال به دوست

تولید حلال‌های هگزان و پنتان در دستور کار پژوهشگاه نفت و پالایشگاه شازند

 

با همفکری‌های میان کارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت و پالایشگاه شازند مقرر شد افزون بر تولید حلال هگزان، بررسی‌های لازم برای تولید حلال پنتان نیز انجام شود و به این منظور، قراردادی مبنی بر تولید حلال‌های هگزان و پنتان و دستیابی به دانش فنی مشترک بین این دو مجموعه منعقد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش به نقل از شانا، سناریوهای ارزیابی‌شده نشان‌دهنده آن ‌است که این تولید، افزون بر تأثیر مثبت بر عملکرد واحد، نیاز کشور به واردات کامل حلال هگزان و نیمی از پنتان را برطرف می‌کند و از نتایج حاصل از این قرارداد، یک دانش فنی جدید مشترک بین پالایشگاه و پژوهشگاه توسعه پیدا می‌کند.

بر اساس این گزارش، بیژن زنگنه، وزیر نفت در پاسخ به گزارش دستاورد جدید پژوهشگاه صنعت نفت در تعامل با صنعت در این حوزه، تلاش محققان را شایسته تقدیر دانسته و از مساعی آنان در قطع وابستگی به واردات حلال‌های هگزان و پنتان قدردانی کرده است.

گفتنی است نخستین واحد ایزومریزاسیون نفتای کشور در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با دانش فنی «ایزومیر» که متعلق به پژوهشگاه است، به عنوان نخستین واحد تحت لیسانس ایرانی در صنعت پالایش کشور سال ۸۹ راه‌اندازی شده و تاکنون بدون مشکل در حال فعالیت است.

 

 


١٠:٣٦ - چهارشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٩٤    /    تعداد نمایش : ٤٥٨