چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش:

نيروي انساني ، دارايي هاي نرم افزاري شركت هستند

 

معاون وزير نفت در امور پالایش و پخش تاكيد كرد: منابع انسانی دارایی های نرم افزاری شرکت هستند و بیشترین سهم را در تولید ثروت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، علیرضا صادق آبادی در نشست مدیران توسعه منابع انسانی شرکت های وابسته و پالایشی، افزود: در ركود اقتصادي كه شرايط بيروني براي همه يكسان بود، سازمان هايي موفق و سربلند بيرون آمدند(عمل کردند) كه واكنش مناسبي در برخورد با اين شرايط داشته اند و اين امر منوط و مرتبط با نيروي انساني است.

معاون وزیر نفت گفت: شرکت ملي پالایش و پخش فرآورده هاي نفتي از سال 96 علیرغم تحریم و رکود در کشور، توانسته در بسياري از شاخص ها از جمله درآمد، توليد و كيفيت، رشد قابل توجهي داشته باشد، كه این امر مديون تلاش سرمايه هاي انساني و روحيه تعالي در تمام شركت است.

وی اظهار امیدواری کرد پروژه تعالي در تمام شركت هاي فرعي و واگذار شده به جديت دنبال شود.

معاون مديرعامل نیز با اشاره به اینکه بخش منابع انسانی عليرغم سادگي بسيار پيچيده است، گفت: سازمان ها بايد براي رفع شكاف در حوزه منابع انساني از كارهاي ساده تر شروع و مسير و ساختار برنامه هاي توسعه اي را بر اساس اهداف سازمان تعريف کنند در غيراين صورت در فضاي پيچيده غرق خواهند شد.

ناصر بابایی با بیان اینکه10 درصد دارایی هاي يك شركت دستگاه ها و تجهیزات (مشهود) و 90 درصد دارايي ها، نامشهود و ساخته انسان است، افزود: بنابراين مي توان با کشف استعدادها و توسعه قابليت هاي نهان افراد، موفقیت سازمان ها را رقم زد.

معاون مدیر عامل تصریح کرد: سازمان و فرد در چهار موقعيت با هم در ارتباط هستند که عبارتند از : 1- منافع فرد و منافع سازمان از هم فاصله دارند. سازمان برای فرد اهمیتی ندارد. 2- منافع فرد و سازمان مماس است به عبارتی با کوچکترین تلنگری فرد از سازمان جدا می شود. 3- فرد با سازمان منافع مشترک دارد. 4- فرد خود را در سازمان حل می کند و اهمیت زیادی به سازمان می دهد.

وی اظهار داشت: بايد بتوانيم بین فرد و سازمان ارتباط برقرار و مشخص کنیم انتظارات فرد از سازمان و سازمان از فرد چه مواردی هستند و چه ارزش هایی باید برای هم ایجاد کنند؛ که البته با توجه به بلوغ سازمان، این ارزش ها متفاوت و اولویت ها تغییر می کند.

بابایی ادامه داد: همچنين در ايجاد سيستم هاي جديد و الگو برداری از شرکت های معتبر، ضمن توجه به بلوغ سازمانی و پس از تعريف و اندازه گيري شاخص هاي عملكردي مناسب، گزارش ها باید به صورت دقيق تجزيه و تحليل و بر اساس استراتژي هاي سازمان به صورت خلاقانه، سناريو ها و برنامه هاي عملياتي تنظيم شود.

مدير توسعه منابع انساني شرکت ملی پالایش و پخش نیز ضرورت انسجام و همگرایی کلیه شرکت های زیرمجموعه دولتی و واگذار شده، تغییرات جدید در شرکت ها و انتصاب مدیران جدید، اشتراک تجارب و آموزش و یادگیری متقابل شرکت ها در نشست های مشترک و تلاش برای برگزاری پیوسته نشست های مشترک و مشارکت شرکت ها را از جمله ضرورت های برگزاری این نشست عنوان کرد.

مجتبی احمدی، اطلاع و تشریح مساعی و همفکری از چالش ها، وضعیت ساختار و نیروی انسانی غیررسمی با توجه به تغییرات جدید، ابلاغ سیاست ها و رویکردهای جدید، همگرایی و وحدت رویه در سیاست های کلان شرکت، اطلاع از اهداف و برنامه ها و معیارهای استراتژیک شرکت و اخذ نظرات شرکت ها برای چگونگی ادامه این نشست ها را از دیگر اهداف و ضرورت های این برنامه برشمرد.

کمال علوي، معاون تجهيز و توسعه منابع انساني نیز در خصوص روندهاي جهاني، تغييرات و مدل هاي جديد از جمله مدل 10:20:70، حركت از شغل محوري به فرد محوري، توجه به شايستگي هاي فردي، تاثيرات دنياي ديجيتال، علوم رايج در حوزه منابع انساني و ساير مباحث مرتبط در حوزه منابع انساني سخن گفت.

در ادامه جلسه، مديران و روساي توسعه منابع انسانی ستاد و شركت هاي فرعي، مطالب خود را ارائه کردند.

نشست مديران توسعه منابع انساني اواسط بهمن ماه امسال، با حضور معاون وزير و مديرعامل، معاون مديرعامل و مديران و روساي منابع انساني ستاد، شركت هاي فرعي و واگذار شده با محورهای برنامه استراتژيك شركت و شاخصه هاي عملكردي منابع انساني، آموزش و توسعه كاركنان و حوزه هاي يادگيري كليدي، مديريت  عملكرد و جانشين پروري، چالش هاي كليدي و اولويت هاي منابع انساني رسمي و غيررسمي، ارتقاي  انگيزش كاركنان و زمينه هاي همكاري مشترك شركت ها در حوزه هاي مختلف برگزار شد.

استفاده كليه شركت هاي تابعه از نرم افزار جام، تبادل اطلاعات و تجربيات از طريق پورتال منابع انساني، هماهنگي در اجراي آموزش هاي HSE، هماهنگي در برگزاري آموزش هاي مشترك، استفاده از ظرفيت هاي مشترك وضرورت اهتمام به طرح هاي جانشين پروري و نظام ارزيابي عملكرد و توجه، تاكيد و خاصه پر شدن فرم اهداف عملكردي از جمله تصمیم های گرفته شده در این نشست بود.

 


١١:٢٣ - سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٨٤    /    تعداد نمایش : ٦٢١