چاپ        ارسال به دوست

به منظور بهبود کیفیت نفت کوره و تبدیل آن به فرآورده های سبکتر با ارزش افزوده بالاتر انجام می شود

تولید کک اسفنجی در مقیاس صنعتی در پالایشگاه بندرعباس

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: طرح احداث واحد های کک سازی به منظور بهبود کیفیت نفت کوره و تبدیل آن به فرآورده های سبکتر با ارزش افزوده بیشتر اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از روابط عمومی شرکت پالایش نفت بندرعباس، هاشم نامور با اشاره به اینکه مطالعات طرح و اجرای آزمایشی آن در پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفته، افزود: این طرح علاوه بر کاهش میزان نفت کوره با کمترین هزینه، موجب تولید کک اسفنجی در مقیاس صنعتی شده و نیاز صنایع آلومینیوم کشور را برطرف می سازد.

وی زمان اجرای طرح را سه سال عنوان کرد و بیان داشت: این طرح در دو فاز اجرا می شود که برای فاز نخست 800 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده است که از منابع داخلی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: در این طرح در کنار واحد کک سازی، با توجه به تولید برخی فرآورده های جانبی از نفت کوره همچون نفت گاز و نفتا، ساخت واحد های تصفیه نفت گاز، تصفیه نفتا، بازیافت گوگرد و تصفیه گاز با آمین و سایر واحد های جانبی مورد نیاز نیز برنامه ریزی شده است.

مهندس نامور تصریح کرد: تلاش می شود تا یک سال آینده با عزم و همت ملی همه کارکنان پالایشگاه بندرعباس و پژوهشگاه صنعت نفت، طراحی بنیادی واحدهای فرآیندی و سرویس های جانبی این طرح به پایان برسد و اسناد برگزاری مناقصه جهت اجرای طرح به روش EPC تهیه و با انتخاب پیمانکار طرح عملیات اجرایی پروژه آغاز شود.

وی با اشاره به این که این اقدام در سال رونق تولید نقشی مهم در خودکفایی کشور، بومی سازی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد، افزود: در حال حاضر کک اسفنجی مورد نیاز صنایع از خارج کشور وارد می شود که دشمنان با اعمال تحریمها از آن به عنوان یک اهرم تهدید و فشار استفاده می کنند و امروز با تکیه بر دانش فنی داخلی این تهدید به یک فرصت طلایی تبدیل شده است و احداث واحد های جدید علاوه بر تامین کک مورد نیاز کشور، موجب جلوگیری از خروج ارز از کشور، اشتغالزایی، حمایت از ساخت داخل و افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه خودباوری و همچنین موجب بهبود عملکرد اقتصادی پالایشگاه می شود.


١٣:٢٤ - چهارشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٨٠    /    تعداد نمایش : ٥٢٧