چاپ        ارسال به دوست

خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی کاهش می‌یابد/ایستادگی در مقابل تحریم با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کشور

 

وزیر نفت بر ضرورت امضای قرارداد و اجرایی شدن هر چه سریع‌تر تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند تاکید کرد و گفت: با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۲۱ بهمن‌ماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند با گرامیداشت یاد شهدا و به‌ویژه شهید تندگویان و شهدای نفت اظهار کرد: تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند از آن دست کارهایی است که با سرعت از سوی دوستان وزارت صنایع در ایمیدرو و همچنین همکاران ما در این دو پالایشگاه و ستاد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نتیجه رسیده است.

وی به نقش علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در امضای این تفاهمنامه اشاره کرد و یادآور شد: بحث کک نفتی از سال ۸۱ یا ۸۲ مطرح بوده است، اما در آن مقطع بحث لایسنس مطرح بود و عنوان می‌شد نمی‌توانیم به لایسنس آن دست یابیم.

وزیر نفت با بیان اینکه در این سال‌ها موفق شدیم با همکاری بین دستگاه‌ها با محوریت پژوهشگاه صنعت نفت توانایی تولید کک سوزنی و کک اسفنجی را به‌دست آوریم، تصریح کرد: معتقدم کار مهمی در این زمینه صورت گرفته است.  

افزایش کیفیت خروجی فرآورده‌های نفتی

زنگنه با یادآوری اینکه یکی از اهداف وزارت نفت افزایش کیفیت خروجی فرآورده‌های نفتی از جمله نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، افزود: اجرای این تفاهم‌نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، اما همه نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی از آن نیز به فرآورده‌های میان‌تقطیر تبدیل می‌شود.

به گفته وی، با اجرای این تفاهم‌نامه خروجی مازوت (نفت کوره) از واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد.

وزیر نفت سرمایه‌ مورد نیاز اجرای این طرح را یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: بخشی از این تامین مالی از طریق پیش‌خرید و با همت شرکت‌های فولادی و آلومینیوم خواهد بود. مطمئنم اگر همکاران ما مطمئن شوند این پول به‌موقع به دست آنها خواهد رسید به اجرای کار سرعت می‌بخشند.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ایمیدرو  هر چه سریع‌تر این تفاهم‌نامه را به قرارداد نهایی برسانند، گفت: با مهیا شدن شرایط، این طرح‌ها زودتر از زمان تعیین‌شده به پایان خواهد رسید، به‌ویژه در پالایشگاه اراک.

زنگنه به موضوع پتروپالایشگاه هم اشاره کرد و گفت: فرآیند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها طبق آیین مصوب آغاز شده‌ است و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده متقاضیان باید درخواست خود را ارسال کنند.

خرید تضمینی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت

زنگنه به خرید تضمینی کالاهای صنعتی مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و با بیان اینکه مدتی است این ایده را می‌پرورانیم و امیدواریم تا پایان امسال تا حدودی آن را نهایی و وارد فاز اجرایی کنیم، توضیح داد: هر سازنده‌ای که بتواند کالا را البته به شرط آنکه آن کالا مورد نیاز صنعت نفت باشد بسازد و استانداردهای آن را از انجمن نفت که متولی این موضوع است دریافت کند، خرید از او را تضمین می‌کنیم و آن شرکت می‌تواند با اتکا به این تضمین، از بانک تسهیلات دریافت کند؛ کاری که سال‌هاست در بخش کشاورزی نیز در حال انجام است.

وی به‌طور نمونه به پمپ‌های درون‌چاهی، سرچاهی، لوله‌های بدون درز به‌عنوان کالاهای مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: در صورت تحقق ساخت چنین کالاهای کیفی، هم‌زمان خرید خارجی آن کالاها را ممنوع خواهیم کرد و همچنین پیمانکاران موظف‌اند از این شرکت‌ها خریداری کنند که کار مهمی است.

وزیر نفت به تاسیس صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: این صندوق به‌زودی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی می‌شود.

زنگنه در پایان دوباره تاکید کرد: امیدواریم هر چه زودتر شاهد شنیدن اخبار امضای این قراردادها و فعال شدن این دو طرح عظیم ملی و مفید باشیم.

 

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری عنوان کرد

ایستادگی در مقابل تحریم با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کشور

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری نیز امروز با حضور در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: با امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) و پس از آن اجرایی شدن آن، شعار سال گرامی داشته شده و رونق تولید اتفاق افتاده است.

علی آقامحمدی اظهار کرد: پس از اقدام آمریکا و تحریم الکترود گرافیتی با هدف زمین زدن صنعت فولاد (اواخر دی‌ماه) بلافاصله نشستی با این محور در دفتر (مقام معظم رهبری) تشکیل شد.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ایمیدرو در نشستی که دو هفته پیش برگزار شد برنامه نهایی خود را برای تولید کک سوزنی و اسفنجی اعلام کردند، تصریح کرد: این طرح‌ها ظرف دو سال آینده کامل اجرا می‌شود. با امضای این تفاهم‌نامه و سپس اجرایی شدن آن، شعار سال گرامی داشته شده و رونق تولید اتفاق افتاده است.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری گفت: به سهم خود، از امضای این تفاهم‌نامه قدردانی می‌کنم و امیدوارم این همت بلند و بلندتر باشد.

شایان ذکر است وزارت خارجه آمریکا آذرماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کرد فروش و انتقال کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران مشمول تحریم‌های واشنگتن شده است.

گرافیت از ماده اولیه‌ای به نام کک ‌سوزنی تولید می‌شود. کک‌ سوزنی نیز از ماده‌ای به نام کک نفتی یا قطران (با ریشه زغال‌سنگ) به‌دست می‌آید که تولید آن با استفاده از فناوری‌های بسیار پیچیده و فوق‌پیشرفته امکان‌پذیر است.

کک ‌سوزنی و الکترود گرافیتی دو ماده اصلی صنایع فولاد است که در صورت نبود این دو ماده، فعالیت کوره‌های قوس الکتریکی متوقف می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

وزارتخانه‌های نفت و صمت در نهضت ساخت داخل همکاری مثبتی دارند


وزیر صمت نیز همکاری دو وزارتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت را در ساخت داخل مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ساخت داخل از رقم داخلی سازی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار عبور کردیم.

رضا رحمانی با بیان اینکه در گلوگاه‌هایی که وابستگی داریم، خودکفایی و قطع وابستگی را در دستور کار قرار دادیم، افزود: داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار کالا که هم اکنون وارد کشور می‌شود، هدفی است که آن را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ثبیت تولید یکی از اهداف ما در سال رونق تولید است، اما بررسی آمار در ۱۰ ماهه گذشته نشان‌دهنده افزایش تولید در بیشتر بخش‌هاست، تصریح کرد: توسعه و تعمیق ساخت داخل یکی از محورهای برنامه امسال وزارت صمت بود که از آن به‌عنوان نهضت ساخت داخل یاد می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در بعضی از حوزه‌ها، وابستگی به واردات داشتیم که این وابستگی خطرناک بود، اظهار کرد: برای نمونه الکترود گرافیتی گلوگاه ما شده بود که برای خودکفایی در این حوزه اقدام‌ها و برنامه‌های اساسی داشتیم.

وی با بیان اینکه این حجم از مواد اولیه خدادادی در کشور یک فرصت برای توسعه صنایع معدنی در کشور است و باید از این ظرفیت استفاده شود، گفت: در کنار نهضت ساخت داخل، بر قطع وابستگی و خودکفایی در واردات نیز تاکید داشتیم که تفاهم‌نامه امروز در این راستاست. ترامپ در تحریم اخیر کک سوزنی و الکترود گرافیتی را گنجانده بود.

رحمانی در پایان اظهار کرد: امروز برای ما نوعی «عید» است، زیرا ما از کالایی راهبردی و  تفاهم‌نامه‌ای صحبت می‌کنیم که کشور را از وابستگی بی‌نیاز می‌کند؛ این نهضت ادامه دارد.

تفاهم‌نامه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، صبح امروز (دوشنبه، ۲۱ بهمن‌ماه) در مرکز همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) امضا شد.


١٤:٣٠ - دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٤٥٩