چاپ        ارسال به دوست

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

۲۰ جایگاه سی ان جی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

حمید قاسمی ده چشمه، مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشست خبری امروز(13 اردیبهشت ماه)  که در  نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد،  گفت: هم اکنون حدود ۲ هزار و ۵۰۰ جایگاه سی ان جی در کشور فعال است و ۲۰ جایگاه نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

قاسمی با اشاره به ظرفیت مخزن سازی و خودکفایی در این خصوص تصریح کرد: ۶ کارخانه بزرگ مخزن‌سازی با بیشترین ظرفیت و ۴ شرکت بزرگ کمپرسورسازی در کشور فعال است و ما به طور کامل در این زمینه بی‌نیاز هستیم.

وی ادامه داد: در بخش تولید تجهیزات سی‌ان‌جی به خودکفایی ۹۰ درصدی رسیده‌ایم.

قاسمی با اشاره به عدم اعتماد عموم جامعه به ناایمن بودن خودروهای سی ان جی سوز گفت : خودروی سی‌ان‌جی سوز مطمئن‌ترین خودور  است که در حال حرکت هیچ حادثه‌ای رخ نخواهد داد و حوادث روی داده در جایگاه‌ها نیز به دلیل دستکاری مخازن است.

وی با بیان اینکه  در سه ماهه گذشته میزان عرضه گاز طبیعی در کشور یک میلیون مترمکعب بر ساعت افزایش یافته است، اظهار کرد:      ۹۱۸ هزار  خودرو در کشور تاکنون در کارگاه‌ها به گازسوز تبدیل شده‌اند که با اطمینان می توان گفت هیچ کدام از حوادث روی داده مربوط به این خودروها نبوده است.

به گفته قاسمی دارابودن مخازن عظیم گاز طبیعی فشرده و زیرساخت‌های شبکه گازرسانی کشور با پوشش ۹۰ درصدی از مهمترین نقاط قوت توسعه صنعت سی‌ان‌جی در کشور است.

 

امکان عرضه روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به خودروها

محمد رضایی، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره باورهای نادرست درباره خودروهای سی ان جی سوز، گفت:  درحال حاضر امکان عرضه روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب بر ساعت گاز طبیعی به خودروها به صورت بالقوه در کشور وجود دارد، اما فقط نیمی از این ظرفیت (حدود ۲۰ میلیون مترمکعب) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رضایی با تاکید بر  اینکه چالش های فرهنگی پیش رو در عدم استفاده اصولی از ظرفیت های سی ان جی نقش موثری  داشته است، بیان کرد: هزینه بالای تعمیرات، کاهش شتاب خودروها و ضریب امنیت پایین خودروها از جمله باورهای نادرست درباره خودروهای گازسوز است.

وی گفت: لازم است که علاوه بر تحریک تقاضا و فرهنگ‌سازی درباره صنعت سی ان جی، خودروسازان نیز به بحث تولید خودروهای گازسوز توجه بیشتری کنند.

 

افزایش کارمزد سی ان جی

در ادامه اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران سی‌ان‌جی با اشاره به افزایش کارمزد جایگاه داران، گفت: افزایش حدود ۴۰ درصدی کارمزد جایگاه‌داران سی‌ان‌جی بارقه امیدی در سرمایه‌گذاری در این صنعت خواهد بود.

دادرس عنوان کرد: طبق مصوبه هیات وزیران قیمت سی‌ان‌جی از اول خرداد ماه سال جاری ۳۹۲ ریال افزایش و به رقم 4492 می رسد.

وی تصریح کرد : هم اکنون ۲۱ میلیون مترمکعب گازطبیعی فشرده جایگزین مصرف روزانه ۲۱ میلیون لیتر بنزین در کشور شده است.

 

 


١٧:٠٦ - جمعه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١١٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٩٠١