چاپ        ارسال به دوست

پالایشگاه نفت تبریز پیشرو در توسعه پایدار

پالایشگاه  تبریز در جهت تکمیل زنجیره ارزش و توسعه پایدار، طرح جامع ارتقاء کیفی محصولات  برای کاهش و یا حذف کامل نفت کوره و تبدیل آن به محصولات کیفی با ارزش افزوده را در دستور کار خود قرارداده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش، باقری دیزج مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع کاهش تولید نفت کوره ، پیشتر این شرکت، مطالعات امکان سنجی احداث واحدهای مرتبط را با دو  شرکت خارجی در سال 96 انجام داد،  اما به دلیل تحریم ها، امکان بهره مندی از منابع فاینانس برای اجرای طرح  محقق نشد. در نیمه دوم سال 97  طرح، با بررسی میدانی از شرکت های صاحب دانش فنی و انجام مطالعات امکان سنجی، به روز شد و  به دنبال آن با هدف  کسب دانش فنی، طراحی بنیادی احداث فرایندهای واحدهای مرتبط، قراردادی با 4 شرکت معتبر در قالب 6 امضاء منعقد شد. در حال حاضر نیز این طرح  در مرحله تحصیل دانش فنی و طراحی بنیادی است.

وی تصریح کرد: طبق برنامه، بسته طراحی بنیادی تکمیل شده و پیمانکار مهندسی گسترده (FEED)  تا  شهریور ماه سال جاری انتخاب خواهد شد.

باقری دیزج  با بیان اینکه این شرکت از زمان واگذاری به بخش خصوصی با توجه به نگرش توسعه پایدار در مجموعه هلدینگ و مدیریت ارشد شرکت، سرمایه گذاری کلانی بالغ بر 369 میلیون یورو و 406 میلیارد ریال برای پروژه های زیست محیطی صرف کرده است اظهار داشت:  از این پروژه ها می توان به تولید بنزین  یورو 5 (3/3 میلیون لیتر در روز)اشاره کرد، همچنین این شرکت 60 تا 70 درصد گازوئیل خود را در حد استاندارد یور5 تولید می کند که  البته با احداث واحد  ( استحصال گاز های انتهایی) و برج های خنک کننده، کل گازوئیل  تولیدی(  حدود 7 میلیون لیتر )یورو5  می شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: ساخت گرانوله سازی گوگرد، اجرای پروژه بازيابي گازهاي ارسالي به فلر(FGR)  با هدف  کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تفکیک لجن های نفتی، بیولوژیکی  و آهکی و  نصب سیستم های پایش لحظه ای بر روی خروجی منابع ثابت از دیگر فعالیت های این شرکت در زمینه محیط زیست است که موجب شده این  پالایشگاه  طی دو سال متوالی موفق به کسب رتبه اول در بخش زیست محیطی  از سوی وزارت نفت شود.

 

 


١٥:٣٩ - جمعه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ١١٦٣٦    /    تعداد نمایش : ٧٣٩