چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی , ساختمان نفت

مرکز انتقال نفت کاشان تا 6 ماه آینده تحویل موقت می شود

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: عملیات اجرایی احداث مرکز انتقال نفت کاشان از پیشرفت بالای ۷۰ درصدی برخوردار است و تا ۶ ماه آینده این مرکز تحویل موقت خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، منطقه جنوب شرق؛ سعید ستاری با اشاره به تحویل موقت مرکز انتقال جدیدالاحداث خط 20 اینچ انتقال فرآورده نفتی در نائین، گفت: پروژه نائین-کاشان-ری شامل یک خط لوله به طول ۴۵۰ کیلومتر و دو ایستگاه پمپاژ یا در واقع مراکز انتقال نفت کاشان و نائین است.

وی در ادامه به جزئیات اجرای این پروژه اشاره کرد و افزود: این پروژه از سال های قبل آغاز شده است و با همت همکاران و مشارکت پیمانکار، توانستیم سال گذشته خط را به بهره‌برداری برسانیم و در حال حاضر بیش از یک سال است که خط مذکور در مدار بهره‌برداری قرار دارد و فرآورده‌های نفتی را از جنوب کشور به تهران و شمال کشور انتقال می‌دهد.

ستاری با اشاره به ملحقات این پروژه تأکید کرد: انتقال فرآورده از طریق این خط، کمک شایانی به شرکت خطوط لوله و پخش فرآورده‌های نفتی در راستای تأمین نیاز کشور به فرآورده‌های نفتی می‌کند و در کنار احداث خط، گسترش و توسعه مرکز جدید انتقال نفت نائین شامل؛ ایستگاه، پست توزیع و خطوط انتقال برق، اتاق‌های آتش نشانی، cctv  و کنترل توسعه سیستم صوتی اتاق کنترل و سایر قسمت‌ها را در دست داشتیم که به یاری خداوند، اکنون شاهد تکمیل و تحویل‌دهی موقت مرکز جدید انتقال نفت نائین هستیم.

وی با اشاره به اینکه در گام بعدی پروژه تکمیل مرکز انتقال نفت کاشان را در دست اقدام داریم، بیان کرد: عملیات اجرایی از پیشرفت بالای ۷۰ درصدی برخوردار است و خط انتقال برق این مرکز هم بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ترانسفورماتور آن نیز آماده است و إن‌شاء‌الله برنامه‌ریزی کردیم تا ۶ ماه آینده این مرکز را تحویل موقت بدهیم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در جای‌جای کشور پروژه‌های مختلفی را در دست اقدام ذکر کرد و گفت: پروژه احداث خط 20 اینچ نائین-کاشان-ری، تاکنون بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و با تحویل موقت مرکز انتقال نفت کاشان طی 6 ماه آینده، تمام پروژه تحویل داده می‌شود.

ستاری با اشاره به دنبال کردن روند توسعه خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی، گفت: همان‌گونه که مصرف فرآورده‌های نفتی در کشور اضافه می‌شود، باید زیرساخت لازم برای این مصرف پیش‌بینی شود و اگر نتوانیم نفت و فرآورده‌های نفتی را به نقاط مصرف برسانیم، به مشکل برمی‌خوریم.

وی اضافه کرد: در مکان‌هایی که مبادی تولید تا نقطه مصرف فاصله کوتاهی دارد و یا مصرف در آنجا پایین است، به شکل حمل‌ونقل جاده‌ای و به وسیله کامیون‌ها، سوخت را انتقال می‌دهیم، هرچند که مطلع هستید انتقال فرآورده به این روش هزینه بالا و ریسک زیادی دارد و علاوه بر آن ناوگان حمل‌ونقل زیادی می‌طلبد، اما برای مکان‌هایی که فاصله مبادی تولید تا مصرف زیاد است، لزوماً باید خط انتقال کشیده و اجرا شود و بر همین اساس طی بررسی و بر مبنای نیاز، چشم‌انداز ۲۰ ساله تعریف می‌کنیم تا بتوانیم انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی کشور را پوشش دهیم.

وی در ادامه نحوه اجرای پروژه‌ها را در شرکت ملی-مهندسی و ساختمان نفت توضیح داد و گفت: پروژه‌ها به این صورت تعریف می‌شود که توسط شرکت ملی مادرتخصصی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، پروژه تعریف و تحویل این شرکت شده و براساس زمان‌بندی پیمانکار انتخاب شده و بودجه تخصیص می‌یابد و پروژه اجرا می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در رابطه با پروژه‌های در دست اقدام این شرکت، بیان کرد: در حال حاضر در خط انتقال فرآورده نفتی تبریز-خوی-ارومیه احداث یک مرکز انتقال نفت را داریم، بزرگ‌ترین پروژه این شرکت احداث خط ۲۶ اینچ بندرعباس-سیرجان-رفسنجان بوده که در حال انجام است، پروژه سبزآب-ری و پروژه انشعابی گوره-جاسک و چند پروژه دیگر که در حال آماده کردن مقدمات اجرایی آن هستیم.

 


١٣:٤٠ - يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ١٣٠٢١    /    تعداد نمایش : ١٥٥