چاپ        ارسال به دوست

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارومیه

ترکیب بنزین با آب در جایگاه‌ها امكان پذير نيست

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه با رد شايعات در خصوص تركيب بنزين با آب گفت: هریک از جایگاه‌های عرضه سوخت بر اساس دستورالعمل مدون مهندسی فرآورده‌ها در ماه، بالغ بر پنج بار توسط آزمایشگاه کیفیت سوخت بازدید و آزمایش می‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه، احمد مجرد گفت: با توجه به نوع فرآورده، آزمایش‌های ویژه‌ای بر روی آنها انجام می شود؛ به عنوان مثال برای کنترل کیفیت بنزین ابتدا وضع ظاهری آن بررسی، سپس وزن مخصوص، عدد اکتان و تقطیر این فرآورده سنجیده می شود.

وی افزود: بنزین توزیعی در جایگاه‌ها دارای همان کیفیتی است که از پالایشگاه‌ها و انبارهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دریافت می‌شود و به هیچ عنوان بنزین توزیعی در جایگاه‌ها نمی تواند با آب مخلوط شود.

وی ضمن رد شایعات مطرح در بعضی از کانال‌های خبری غیر رسمی و شبکه‌های اجتماعی با موضوع "ترکیب بنزین با آب در جایگاه‌ها" تصریح کرد: باید توجه کرد که چگالی بنزین و آب یکسان نیست و آب که چگالی بیشتری دارد و سنگین تر است، در مخازن ته نشین می‌شود و طبق برنامه‌های دوره‌ای، آب ته مخازن ته‌کشی می‌شود و امکان مخلوط آب با فرآورده‌های نفتی وجود ندارد.

مجرد خاطرنشان کرد: اگر چه ممکن است این باور غلط در بین عموم وجود داشته باشد که آب و بنزین مخلوط می‌شوند اما از نظر علمی چنین چیزی با توجه به زمان ماندگاری بنزین در مخازن و پمپ کردن بنزین از سطح بالایی فرآورده، شدنی نیست.

وی افزود: برای کنترل و مخلوط نشدن آب حاصل از تعریق فرآورده و مخزن با بنزین تحویلی به خودروها، حدود 30 سانت از حجم بالای مخزن خالی می‌ماند و با خمیر آب یاب، آب مخازن اندازه‌گیری می‌شود و جایگاه دار موظف است با هماهنگی اداره مهندس فرآورده‌ها آب را از مخزن خارج کند.

مجرد تصريح كرد: شهروندان محترم می توانند در صورت مشاهده هر گونه مشکل و ایراد فنی نازل‌ها، با مرکز پاسخگویی شبانه‌روزی 09627 تماس بگیرند و واحد روابط عمومی و بازرسی شرکت موظف است شکایات واصله را با مشارکت و حضور شاکی بررسی کرده و نتیجه اقدامات انجام شده را به مشتری منعکس کند.

 

 


١٢:٣٧ - سه شنبه ٥ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٩٠٨    /    تعداد نمایش : ١٨٤