چاپ        ارسال به دوست

آغاز عملیات اجرایی در پروژه تعویض خط لوله انتقال نفت مارون

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان، از آغاز عملیات تسطیح و خاکبرداری فاز اول پروژه تعویض 4 هزار متر از خط لوله انتقال نفت خام مارون به اصفهان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به نقل از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ـ منطقه اصفهان، سیاوش اورنگی گفت: براساس مصوبات جلسه اخیرشورای تأمین استانداری استان چهارمحال و بختیاری و کارگروه ذی ربط، این پروژه باید از اول خرداد ماه سال جاری آغاز می شد که با پیگیری‌های انجام شده یک ماه پیش از تاریخ تعیین شده عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

مدیر منطقه اصفهان اضافه کرد: مسیر اجرای پروژه جدید به موازات خط لوله قدیم با در نظر گرفتن تمامی جوانب و ملاحظات فنی و  ایمنی، مهندسی، طراحی و در محل پیاده سازی شده است.

اورنگی گفت: کارکنان واحدهای ذی ربط منطقه از حدود یک ماه پیش در محل مشغول به آماده سازی مسیر هستند و تاکنون 3 کیلومتر از این مسیر سخت گذر را تسطیح و آماده سازی کردند تا مسیر حفاری کانال آماده شود.

وی به پروژه حفاری این عملیات اشاره کرد و گفت: از 22 اردیبهشت ماه عملیات حفاری در دره گندمکار شروع شد و تاکنون حدود 300 متر کانال به عرض حدود 2 و عمق 3 متر توسط کارکنان ترابری منطقه حفر شده است.

مدیر منطقه با بیان اینکه پیش بینی می شود با رسیدن لوله ها، عملیات ریسه کردن و لوله گذاری نیز در هفته دوم خرداد ماه آغاز شود، گفت: درحال حاضر  از برنامه اجرایی جلوتر هستیم و با توجه به تأکید کارشناسان سازمان زمین شناسی کشوری پیش بینی می شود پیش  از شروع فصل بارندگی این عملیات به اتمام برسد و با اتصال آن به خط لوله موجود از دغدغه‌هایی که در این منطقه سرخون وجود داشت کاسته شود.

اورنگی ادامه داد: همزمان با انجام این پروژه مقدمات برون سپاری و برگزاری مناقصه اجرای فاز دوم پروژه از کیلومتر 229 تا مرکز انتقال نفت شماره 6 مارون (حدود 2 کیلومتر) در مسیر جدید، سخت گذر و ترانشه‌ای در حال انجام است.

وی ادامه داد: رانشی بودن زمین و همچنین جاده بالادستی که طی سال های گذشته بدون رعایت فاصله قانونی از خط لوله نفت احداث شده از جمله مخاطراتی است که در سال های 95 و 99 باعث ایجاد تنش و شکستگی خط لوله شد. بدین ترتیب علاوه بر اختلال در انتقال انرژی باعث بروز مشکلاتی برای بومیان منطقه میانکوه شد که امید می رود با تعویض قسمت مورد نظر از خط لوله این اطمینان خاطر و امنیت به ساکنین بازگردانده شود.

وی به استفاده از نیروهای بومی در اجرای پروژه اشاره کرد و گفت: فارغ از بخش فنی و تخصصی پروژه، تمامی امور خدماتی، نگهبانی و ... آن طبق قوانین و مقررات جاری کشور از طریق برون سپاری با اولویت بهره‌گیری از نیروهای بومی انجام می شود. براین اساس شرکت های بومی نیز می توانند در مناقصه حضور یابند و از نیروهای بومی در بخش میانکوه استفاده کنند.

اورنگی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این منطقه حادثه دیده گفت: به لحاظ اهمیت این خط لوله و دغدغه رفع مشکلات مردم در جریان حادثه رانش زمین با پیگیری های مدیرعامل شرکت و برگزاری جلسات متعدد و کارگروه های تخصصی انتظار می رود با اجرای این پروژه ضریب اطمینان این خط لوله تا سال های متمادی ارتقاء پیداکند.

 

 

 

 

 


٢٢:١٩ - پنج شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ١٢٧٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٣٥