چاپ        ارسال به دوست

استحصال روزانه 250 تن گوگرد از فرآورده های تولیدی

واحد بازیافت گوگرد پالایشگاه بندرعباس به زودی راه اندازی می شود

 

مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس از راه اندازی واحد بازیافت گوگرد طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت این پالایشگاه در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش به نقل از شانا، هاشم نامور  گفت: واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت ١٢٠ تن در روز یکی از واحدهای مهم طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه بندرعباس است که عملیات اجرایی آن تقریبا به اتمام رسیده و پیش بینی می کنیم این واحد نهایتا تا پایان آذرماه راه اندازی شود.

وی با اشاره به این که با راه اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز از دو هفته پیش میزان گوگرد نفت گاز تولیدی پالایشگاه از 10 هزار میلی گرم به کمتر از 50 میلی گرم کاهش یافته است، افزود: گوگرد استحصال شده از فرآورده های تولیدی به منظور حذف آثار مخرب زیست محیطی ذرات گوگرد در هوا و با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی به عنوان خوراک به واحد گرانول سازی می رود.

نامور با تاکید بر این که با راه اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز، میزان گوگرد استحصال شده در پالایشگاه از روزانه حدود 120 تن به روزانه 250 تن افزایش یافته است، گفت: با راه اندازی واحد بازیافت گوگرد تا پایان آذرماه، میزان گوگرد تولیدی در پالایشگاه نفت بندرعباس به روزانه 250 تن افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش در شرکت پالایش نفت بندرعباس روزانه حدود ۱۳۰ تن گوگرد تولید می شود که با اضافه شدن واحد بازیافت گوگرد جدید در پروژه ملی افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و گازوئیل پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲۰ تن گوگرد، مجموع گوگرد تولیدی در این پالایشگاه به ۲۵۰ تن در روز می رسد.

در فرآیند گرانوله کردن، گوگرد مذاب به دانه های گرانول با دانه بندی مشخص تبدیل می شود.

طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی از جمله طرح های مهم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است که با هدف افزایش ظرفیت تولید بنزین و ارتقای کیفیت و کمیت فرآورده های نفتی و حفظ و صیانت از محیط زیست اجرا شده و به موجب آن، کیفیت بنزین تولیدی بر اساس استاندارد یورو ۵ و نفتگاز تولیدی نیز بر اساس استاندارد یورو ۴ خواهد بود.

در این طرح، احداث واحدهای مهمی نظیر تصفیه نفتای سبک و سنگین، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه هیدروژنی نفتگاز، تصفیه گاز با آمین، تصفیه آبهای ترش، بازیافت و جامدسازی گوگرد، مخازن جدید و همچنین واحدهای جدید آب، برق و بخار از جمله واحدهای تولید برق، بخار، آبشیرین کن، واحد آب گردشی خنک کننده، ازت، هوا، سوخت و ... در نظر گرفته شده است.

واحد بنزین سازی این پروژه شامل سه بخش اصلی تصفیه نفتای سنگین، اکتان افزا و احیای کاتالیست است که عملیات اجرایی و راه اندازی بخش تصفیه نفتا (NHT) به عنوان تامین کننده خوراک بخش بنزین سازی، در بهمن ۹۵ تکمیل و بهره برداری شد و از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ بخش های اکتان افزا (OCT) و احیا نیز در سرویس قرار گرفتند و در ادامه، تجهیزات واحد Utility از جمله آب شیرین کنها، برج های خنک کننده و مخازن ذخیره طرح در سرویس قرار گرفت.

با راه اندازی واحد بنزین سازی طرح، روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین با کیفیت استاندارد یورو ۵ به تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس افزوده شد و ظرفیت تولید فرآورده بنزین این پالایشگاه تا سقف 12.5 میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

در ادامه تکمیل و راه اندازی واحدهای این پروژه، بخش تصفیه هیدروژنی نفتای سبک (LNHT) واحد ایزومریزاسیون نیز در پایان اسفند سال ۹۶ تکمیل شد که همراه با واحدهای بنزین سازی با حضور رئیس جمهور در اسفند سال ۹۶ به طور رسمی به بهره برداری رسیدند.

واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز که از نظر ظرفیت اسمی بزرگترین واحد پالایشگاه است به بهره برداری رسید و ظرفیت تولید نفتگاز مرغوب این پالایشگاه به حدود ۱۵ میلیون لیتر در روز رسید. 


٠٩:١١ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ١١٣٤٣    /    تعداد نمایش : ٨٠٤