چاپ        ارسال به دوست

به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست

سومین ممیزی جامع مدیریت انرژی در شرکت پالایش نفت آبادان برگزار شد

با هدف شناسایی و استفاده از فرصت های بهبود در صرفه جویی مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست، ­­­سومین ممیزی جامع تخصصي-سیستمی مدیریت انرژی در شرکت پالایش نفت آبادان برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش، گروه تخصصی شامل 21 نفر متخخص خبره ممیزی در کارگروه اصلی مدیریت انرژی پالایش و پخش با همکاری بیش از 21 نفر از کارشناسان ارشد منتخب پالايشگاه آبادان، اواخر مهرماه امسال اين پالايشگاه را تحت ممیزی جامع فنی/ تخصصي - سیستمی انرژی قرار دادند.

اين تعداد در قالب 6 گروه مجزای فرآیندی، هیترها و کوره های صنعتی، آب و بخار، تله های بخار، برق و ساختمان، سیستم مدیریت انرژی بر مبناي ISO-50001 با بیش از 1500 نفر ساعت کار به مدت يك هفته، تمام واحدهای اصلی بهره برداری، نیروگاهی، دیگ های بخار، کوره ها، کمپرسورهای هوای فشرده، برج های خنک کننده، مدیریت انرژی و ... را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

با توجه به بررسی جزئیات دستگاه های پالایشی و لزوم آنالیز دقیق اطلاعات و شناسایی شکاف های موجود با استانداردهای بین المللی، تهیه گزارش نهایی گروه ممیزی به طور معمول تا دو ماه به طول می انجامد.

اصلاح شبکه توزیع بخار آب و آب مقطر برگشتی در سطح پالایشگاه، جایگزینی کاندنسرهای بارومتریک با مبدل های صفحه ای، بازیابی گازهای ارسالی به مشعل های شماره 2 و3 با دو سیستم کمپرسورهای حلقه مایع و اجکتور، بهینه سازی سیستم احتراق کوره هایPH1، HH1  و  PH2واحد تبدیل کاتالیستی، تعویض مشعل های کوره های اولیه و ثانویه واحد تقطیر در اتمسفر80 و کوره واحد تقطیر در خلاء 75 و هم چنین نصب نمک زداي واحد تقطیر در اتمسفر80  از مهم ترین دستاوردهای ممیزی پیشین به شمار می رود.

با اجرای این پروژه ها، به میزان 173 هزار و 44 مترمکعب در روز صرفه جویی در سوخت گاز مصرفی، یک هزار و 200 مترمکعب در روز صرفه جویی در آب خوراک دیگ های بخار، 28 هزار و 800 مترمکعب در روز صرفه جویی در آب خام مصرفی با صرفه اقتصادی معادل 280 میلیارد ریال در سال برای پالایشگاه حاصل شده است.

يادآوري مي شود بر اساس ماده ۵۴ قانون اصلاح الگوی مصرف، تمام واحدهای نیروگاهی، پالایشگاهی و پتروشیمی، در چارچوب بودجه سالانه خود موظفند نسبت به انجام ممیزی انرژی اقدام کنند.

در طول هفت سال گذشته، این سومین ممیزی جامع تخصصي - سیستمی مدیریت انرژیست که شرکت پالایش نفت آبادان آن را تجربه می کند و در همين رابطه، تيم مميزي انرژي شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي ايران تا كنون 19 بار شركت هاي پالايشي را مورد مميزي تخصصي انرژي قرار داده است.

 

 


١٤:٣٣ - يکشنبه ١٣ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ١١٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٨٥٥