صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > مجلس به تسریع در روند تکمیل پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس کمک می‌کند /تصویب وام 260 میلیون یورویی برای تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست مشترک با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و مدیران صنعت پالایش کشور؛

مجلس به تسریع در روند تکمیل پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس کمک می‌کند /تصویب وام 260 میلیون یورویی برای تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس

تصویب وام ۲۶۰ میلیون یورویی برای تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس

به گزارش خبرنگار شانا از بندرعباس، علیرضا صادق‌آبادی شامگاه یکشنبه (۱۷ دی‌ماه) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و مدیران صنعت پالایش کشور گفت: ظرفیت تولید پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که هم اکنون یک سوم آن محقق شده است، باید تا پایان سال ۹۷ تکمیل شود، به همین منظور اعطای وامی ۲۶۰ میلیون یورویی از سوی رئیس جمهوری تایید شده که قرار است به این پالایشگاه اختصاص یابد.

وی افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس تنها پالایشگاه دنیاست که ظرفیت تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین یورو۵ را دارد. ممکن است پالایشگاهی با ظرفیت خوراک بیشتر از ۳۶۰ هزار بشکه نفت در دنیا وجود داشته باشد، اما پالایشگاه ستاره خلیج فارس به دلیل این‌که از خوراک میعانات گازی استفاده می‌کند، ۷۵ درصد این خوراک به محصول باکیفیت تبدیل می‌شود که نمونه ندارد. 

صادق‌آبادی تصریح کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پالایشگاه نفت بندرعباس در مجموع ۵۰ درصد تولید بنزین کشور را در اختیار دارند.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که ما از سال آینده  برای واردات بنزین ردیف بودجه‌ای نداریم، عنوان کرد: باید هرچه سریع‌تر به صادرکننده بنزین تبدیل شویم.

وی با بیان این‌که به همین منظور و همچنین باهدف پرداخت بدهی پیمانکاران و سازندگان این پروژه از صندوق توسعه ملی درخواست وام داشته‌ایم، گفت: رئیس جمهوری نیز با این درخواست وزارت نفت موافقت کرده، اما برای این‌که این تقاضا هرچه زودتر عملیاتی شود به همکاری و همراهی مجلس نیاز است.

محمدعلی دادور، مدیرعامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز در این نشست گزارشی از نحوه تثبیت تولید بنزین یورو۵ در این پالایشگاه ارائه داد و گفت: تمام تیم مدیریتی، عملیاتی و کارکنان این پالایشگاه سعی کرده‌اند در مدت زمان کوتاهی و بدون صرف هزینه، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تکمیل و تولید مستمر بنزین یورو۵ را تثبیت کنند.

وی به برخی چالش‌ها از جمله مشکلات ترخیص کالاهای مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس از گمرک اشاره کرد و افزود: انتظار داریم اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ما را در حل این مشکلات یاری کنند.

 

مجلس به تسریع در روند تکمیل پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس کمک می‌کند

فریدون حسنوند در نشست مشترک شامگاه یکشنبه (۱۷ دی‌ماه) اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با مدیران و مسئولان پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: اگر تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه خلیج فارس و دریای عمان ایجاد شود، استان هرمزگان در خط مقدم قرار دارد، بنابراین افزون بر شرایط جغرافیایی و موقعیت استان، مباحث اقتصادی آن نیز برای کشور کاملا مهم است.

وی با بیان این‌که پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر اقتصادی برای کشور بسیار مهم است، افزود: در نظر داریم با تصویب مصوبه‌هایی، به این پالایشگاه و به طور کلی وزارت نفت در احقاق حقوقش کمک کنیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که حق وزارت نفت است که بخشی از درآمدهای نفتی را در اختیار خود بگیرد، تصریح کرد: باید سهم وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) از درآمدهای نفتی ١٥ درصد تعیین شود.

حسنوند عنوان کرد: علاوه بر این، ٢ بودجه ١٤.٥ درصدی (در مجموع ٢٩ درصد) از محل تولید خالص گاز و فروش تولید داخلی نیز به وزارت نفت تعلق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: این حق وزارت نفت است که این درآمدها را کسب کند و در اختیار داشته باشد. این  بودجه هم اکنون پیشنهاد شده است که باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس به مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای ترخیص کالاهای سفارش داده شده این پالایشگاه در گمرک، قول همکاری داد.

در همین حال، هدایت‌الله خادمی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از عملکرد حرفه‌ای مدیریت پالایشگاه ستاره خلیج فارس قدردانی کرد و گفت: مدیریت جدید این پالایشگاه طی مدت کوتاهی توانسته شایسته‌سالاری را در این شرکت پیاده کند.

وی از مدیران پالایشگاه ستاره خلیج فارس خواست موضوع بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) را به طور کامل حرفه‌ای پیگیری کنند.

خادمی تصریح کرد: هدف نهایی ما این است که از واردات بنزین به طور کامل بی نیاز شویم.

اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این‌که سال آینده هیچ ردیف بودجه‌ای برای واردات بنزین در نظر گرفته نشده است، افزود: باید بتوانیم با تکمیل سه فاز این پالایشگاه، به جمع کشورهای صادرکننده بنزین بپیوندیم.

احمد مرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با بیان این‌که وسعت طرح این پالایشگاه، قطعات و محصولات آن در کشور بی نظیر است، ادامه داد: مجلس باید برای تسهیل کار و تولید در پالایشگاه ستاره خلیج فارس همکاری کند.

وی تصریح کرد: استان هرمزگان سهم زیادی در افزایش درآمدهای کشور دارد و ١٨ درصد نفت کشور را به‌‌طور مستقیم تولید و ٤٥ درصد سوخت کشور را به‌طور غیرمستقیم تامین می‌کند. 

به گزارش خبرنگار شانا، اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، عصر دیروز (یکشنبه، ۱۷ دی‌ماه) به همراه جمعی از مدیران پالایشگاه‌های ده‌گانه کشور و همچنین مدیران ارشد استانی از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس بازدید کردند و در نشستی، به بررسی عملکرد این پالایشگاه، چالش‌ها و برنامه‌های آینده آن پرداختند.

 

فرآورده‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس بالاترین کیفیت را دارند

اسدالله قره‌خانی با اشاره به بازدید شامگاه یکشنبه (۱۷ دی‌ماه) اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: مسئولان پالایشگاه گزارش‌های مناسبی به اعضای کمیسیون ارائه دادند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس همچنین از تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبرداد.

وی با بیان این‌که پالایشگاه ستاره خلیج فارس چند هزار بشکه میعانات گازی را پالایش می‌کند، افزود: عمدتا بالغ بر ۶۰ درصد تولید این پالایشگاه بنزین و بقیه گازوئیل، گاز مایع (LPG) و دیگر فرآورده‌هاست و روند فعالیت پالایشگاه نیز امیدبخش است.

قره‌خانی گفت: هم اکنون بخش زیادی از کارهای فاز دوم همانند آماده‌سازی واحد تقطیر انجام شده و تا آغاز سال آینده بخش دوم نیز به بهره‌برداری می‌رسد و در آن زمان می‌توان مطمئن شد که دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: فرآورده‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس کیفیتی بسیار بالایی دارند که می‌تواند بسیاری از مخاطره‌های زیست محیطی در کشور را برطرف کند.

 

 


١١:٤٣ - دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٩٧٤    /    تعداد نمایش : ١١٦٦دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11552057
 بازدید امروز : 3410
 کل بازدید : 34425676
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/4844