چاپ        ارسال به دوست

واحد هاي تقطیر و گاز مايع شماره 3 پالایشگاه اصفهان راه اندازي شد

 

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: با هدف افزایش ضریب اطمینان فرآيند و بهبود كيفيت فرآورده هاي نفتي، واحد تقطیر و گاز مايع شماره 3 این پالایشگاه به بهره‌برداری رسيد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش به نقل از روابط عمومی پالایشگاه اصفهان، مرتضی ابراهیمی افزود: ظرفیت کلی شركت پالايش نفت اصفهان،  به طور متوسط  375 هزار بشکه در روز است که با راه‌اندازی واحد تقطیر شماره 3،  این ظرفیت در 3 واحد تقطير، توزیع و در نتيجه موجب کاهش بار ترافیکی خوراک در آنها شده است.

وی گفت: با اين روند نه تنها زمان عمر كاركرد تجهيزات بيشتر مي شود، بلكه كاهش هزينه‌هاي عملياتي و تعميراتي را در پي دارد.

مرتضی ابراهیمی افزود: با راه‌اندازی واحد تقطیر شماره3 ، علاوه بر توزیع يكنواخت خوراک در واحدهاي عملياتي، ضریب ایمنی بالاتر رفته و با توجه به جدید بودن تجهیزات اين واحد، کیفیت محصولات تولیدی نیز افزایش چشمگير يافته است. به عبارت ديگر با راه اندازي اين واحد، ظرفيت هر كدام از واحدهاي تقطير 1و2 ، به 120 هزار بشكه در روز كاهش مي يابد و  همچنين ظرفيت واحد تقطير شماره 3 نيز روزانه   120 هزار بشكه خواهد بود.

وي  با تاکید بر این که هدف از راه‌اندازی این واحد بهبود عملکرد شركت پالايش نفت اصفهان بوده و ظرفیت پالایشی افزايش نخواهد شد، تصريح كرد: با راه‌اندازی این واحد، ظرفیت کلی پالایشگاه  از 375 هزار به روزانه 360 هزار بشکه كاهش مي يابد.

ابراهيمي با اشاره به اينكه با  راه اندازي واحد تقطير شماره 3 واحدهاي كاهش گرانروي موجود از مدار عملياتي نفت خام خارج شده و در مدار عملياتي اصلي قرار گرفتند، ادامه داد: اين  تغييرات موجب كاهش  ميزان توليد نفت كوره و به جاي آن،  افزايش محصولات با ارزش مانند بنزين، نفت سفيد، سوخت هواپيما و گازوئيل  شده است. با اين وجود در صورت نياز كشور به تولید بنزین بیشتر، مي توان از ظرفیت پالایشی پالایشگاه در دو واحد جانبی غلظت‌شکن استفاده كرد و  خوراك شركت  را حدود 60 تا 70 هزار بشکه‌ در روز افزايش داد.

مدیرعامل شركت  پالایش نفت اصفهان عنوان کرد: طراحي و تامين بخش عمده تجهيزات اين واحد  توسط سازندگان توانمند داخلي و تحت نظارت شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران صورت گرفته و در حال حاضر اين  این واحد راه اندازي  و به مرحله بهره‌برداری رسيده است.

 

 


١٣:٠٥ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١١٧٣٧    /    تعداد نمایش : ٦٠٢