چاپ        ارسال به دوست

با هدف جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی

نشست هم اندیشی طرح کهاب برگزار شد + فیلم

فیلم نشست هم اندیشی طرح کهاب

در حاشیه آخرین روز نمایشگاه بیست و سوم نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، نشستی با عنوان "همایش توجیهی اجرای طرح کهاب به منظور جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی" با حضور برخی مدیران شرکت ملی پالایش و پخش و مدیران بخش خصوصی برگزار شد.

در این نشست دستیار مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی طی سخنانی گفت: میزان بازگشت سرمایه در اجرای طرح کهاب برای سرمایه‌گذاران 20 درصد تعیین شده است، که البته ممکن است متغیر باشد.

محمد رضایی توضیح داد: ممکن است برخی سرمایه‌گذاران نرخ بازگشت سرمایه کمتری را پیشنهاد بدهند که اینگونه شانس برنده شدن‌شان در مناقصه را افزایش بخشند.

وی ادامه داد: از چند ماه پیش تاکنون سعی کردیم تا حدود زیادی ایرادهای عمده طرح را برطرف کنیم و جدی‌تر به قضیه نگاه کنیم که در صورت برگزاری مناقصه جدید، اجرای طرح عملی شود.

دستیار معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با تاکید بر این‌که مشکلات موجود در اجرای طرح باید برطرف شود، تصریح کرد: این مشکل از هر طرف (پیمانکار یا کارفرما) که وجود داشته باشد باید حل شود تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

رضایی ادامه داد: به همین منظور مدل سرمایه‌گذاری انتخاب و تمام اشکالات را ارزیابی کردیم و در نهایت مقرر شد بازپرداخت‌ها از محل بازیافت انجام شود که بسته میزان فروش جایگاه یا انبار نفت متفاوت است.

وی بر ایجاد بهره‌وری در اجرای طرح تاکید کرد و گفت: پیمانکار باید تعهدی را که می‌دهد اجرا کند، در مقابل می تواند چالش‌ها را شناسایی کند و اگر مشکل از سوی ما بود آن را برطرف خواهیم کرد.

رضایی با بیان این‌که در اجرای طرح کهاب جدی هستیم، اعلام کرد: اجرای این طرح هم به لحاظ زیست محیطی و هم ایمنی الزام است.

به گفته وی، برای صنعتی شدن باید به این نکته نیز توجه کرد که جایگاه‌ها و انبارهای نفت کشور با اجرای طرح کهاب وضع مطلوب‌تری پیدا کند.

پروژه اجرای کهاب تشریح شد

همچنین حمید قاسمی، مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این نشست گفت: همه اقدام‌های لازم برای تحقق موفقیت‌آمیز طرح شامل پیشبرد، اخذ مجوزهای محیط زیستی، مطالعات مهندسی و طراحی، دریافت بیمه‌نامه‌ها و حفظ اعتبار آنها و ... در شرح پروژه دیده شده است.

وی با بیان این‌که تامین زمین جهت اجرای پروژه در انبارها از سوی سرمایه‌گذار انجام خواهد شد، افزود: انتقال مالکیت بناها، تاسیسات و تجهیزات احداث شده به سرمایه‌پذیر پس از اتمام سال هفتم دوره بهره‌برداری تجاری و تحویل آنها در پایان دوره بهره‌برداری انجام خواهد شد.

قاسمی ادامه داد: پرداخت‌های سرمایه‌پذیر به شرکت طی دوره بهره‌برداری تجاری، جهت استهلاک سرمایه‌گذاری و نگهداشت سیستم در ازای هر لیتر بنزین استحصال شده انجام خواهد شد.

وی به تفکیک درباره دوره ساخت، دوره بهره‌برداری تجاری، دوره بازگشت سرمایه، ضمانت‌نامه پرداخت و ضمانت‌نامه اجرا توضیحاتی ارائه کرد.

در این نشست، رضایی، کارشناس طرح کهاب به تفسیر درباره اجرای این طرح در دنیا و پیشینه آن توضیحاتی ارائه دادو گفت: براورد شده است، با اجرای طرح کهاب در ایران به ازای هر نفتکش، 70 لیتر بنزین صرفه جویی حاصل شود.

بر اساس این گزارش در پایان، نشست پرسش و پاسخ برگزار و حاضران در جلسه سوالات خود را مطرح و پاسخ دریافت کردند.

 


١٤:٥٧ - چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١١١١١    /    تعداد نمایش : ٩١٩